Czytasz wiadomości znalezione dla frazy: płat ciemieniowy

Temat: opis mri - objawy
W obrębie przykorowej części istoty białej prawego płata ciemieniowego widoczne jest nieostrokonturowane ognisko o wzmozonej intensywności sygnału w obrazowaniu FLAIR o przybliżonych wymiarach 13*8mm,obszary hiperintensywne w T2 są ponadto widoczne w obrębie kory wyspy po stronie prawej oraz istoty korowej lewej płata ciemieniowego. minęły dwa miesiące: kontrolne MR wykazuje w obrębie obu półkul mózgowych lokalizujące się przykorowo ogniska o wzmożonej intensywności sygnału we FLAIR,których wielkośc i ilośc zmieniły się w porównaniu z badaniem p oprzednim. EPIKRYZA:na podstawie obrazu MR głowy oraz objawów klinicznych rozpoznano SM. Moje objawy: słaba strona prawa, opadająca stopa prawa, zawroty głowy, zmęczenie,cierpnięcie kończyn,pogarszający się wzrok,zmienne nastroje,bóle mięśni i stawów. I to chyba na tyle.Temat: Opis rezonansu magnetycznego
Paulinko wszystko będzie dobrze bądź dobrej myśli. Ja wiem że łatwo mi mówić ale głowa do góry będzie dobrze
Jakieś trzy lata temu miałam robiony MR i wyszło mi w wyniku :zanik móżdżku w obu półulach. Potem miałam zrobioną scyntografiea tam to mi nawychodziło do tej pory do końca nie wiem co to jest. Lekarz powiedział mi mniej więcej co i jak ale czy wszystko?
Tak miałam napisane w wyniku: w badaniu obserwuje się dwa ogniska upośledzonego gromadzenia radiofarmaceutyku neutropowego w górnej części lewego płata ciemieniowego. W pozostałych regionach kory prawidłowe gromadzenie znacznika.Wnioski:ogniska deficytu perfuzji korowej w szczytowej części lewego płata ciemieniowego. Obraz może odpowiadać zajęciu naczyń mózgowych w przebiegu APS.
Jak to pierwszy raz przeczytałam pomyślałam mam dziurę w głowie.Po tym wyniku moje leczenie troszkę się zmieniło.

Temat: pl->en (med) w tylnym czole ???| Rozumiem i dziekuję. Potrafię sobie wyobrazić 'tylne czoło', ale do tej
| pory nie spotkałem się z takim okresleniem w stosunku do mostu. Poczekam
| na kolejne głosy, a na razie stawiam na 'posterior aspect on the pons' -

Jednak mocno wątpię. Czoło pnia mózgu? Do tego tylne? Neurochirurgiem
wprawdzie nie jestem, ale AFAIK nie ma czegoś takiego.

| chyba że istotnie ktoś źle przepisał 'dole'

Też mi nie bardzo pasuje - w MRI opisuje się precyzyjnie struktury mózgowia,
a "tylny dół czaszki" to strasznie szerokie pojęcie.

Stawiałbym na żargonowe nazwanie tylnej części płata czołowego. Do radiologa
takie sformułowanie mogłoby pasować, wymiary też się nadadzą...


Ha.

Wcześniej, w opisie bad. TK głowy, znalazłem "w okolicy ciemieniowej
widoczny jest obszar hypodensyjny palczasy". To by było to, prawda?
'tylne czoło' na granicy z płatem ciemieniowym...

Uff, dzięki.

MG

Temat: Genetyk z Poradni Genetycznej IMiD w Warszawie
Panie Doktorze, poniżej umieszczam odpowiedz na dodatkowe pytania.

1. Nie jestem spokrewniona z mężem od 4 pokoleń, a dalej nie wykluczam spokrewnienia ze względu na bliskość zamieszkania naszych rodzin.

2. Mój kuzyn miał dodatkowy paliczek dokładnie taki sam jak u mojego dziecka. Natomiast ciocia mojego męża ma jeszcze bardziej zrośnięte palce u stóp (są to jednak te same palce co u mojego dziecka) i wujek męża ale z drugiej lini miał po 6 palcy u rąk (u jednej taki sam jak u mojego dziecka a u drugiej z kością którą usunięto po pierwszym roku życia)

3. Moja córeczka urodziła się z rozpoznaniem ciężka zamartwica z powodu powikłań przy porodzie. Obecnie jest pod opieką poradni kardiologicznej, neurologicznej, oceny rozwoju małego dziecka, gastroenterologicznej a jak zacznie chodzić mamy zgłosić się do chirurga z paluszkiem u prawej ręki w celu wykonania zdjęcia. W USG opisywano obszar w płacie ciemieniowym lewym wielkości 33x25 odpowiadający najprawdopodobniej ognisku niedokrwiennemu mózgu, obustronne krwiaki podokostnowe okolic ciemieniowych i w okolicy ciemieniowej prawej krwiak przymózgowy. Celem uzupełnienia diagnostyki wykonano badanie CT i MR głowy. Neurolog stwierdził że wyszła z tego cudownie aczkolwiek jest wolniejsza natomiast rehabilitantka twierdzi że mimo 2-miesięcznego pobytu w szpitalu moja córeczka dogoniła rówieśników. Od momentu opuszczenia przez dziecko szpitala cwicze ją metodą Vojty. Moja córeczka ma także krótkie więzidełko.

4. Mam na myśli moją córeczke

PozdrawiamTemat: Zniszcz Życzenia:)

Chciałbym mieć świetny refleks
Masz świetny refleks, ale z tego powodu praca Twojego mózgu staje się mniej wydajna. Powoli wysiada cały Twój mózg. Płat czołowy przegrzewa się, zaraz po nim to samo dzieje się z płatem ciemieniowym i potylicznym. Oprócz tego, że tracisz refleks, to jeszcze pogarsza Ci się wzrok i stajesz się coraz bardziej nieczuły

Chciałabym, żeby Yasiu nakarmił swoje MyszoDranioSzczotkiTemat: --> Tłumaczenie z łaciny (part.3) <--
anna333, nie dam głowy za to tłumaczenie
Stwardnienie tętnic dużego stopnia. Wczesny stan chorobowy (?) płata ciemieniowego, skroniowego i czołowego półkuli lewej i płata skroniowego półkuli prawej mózgu. Zator zakrzepowy gałęzi (?) prawej tętnicy płucnej. Zapalenie oskrzeli, ropne zapalenie oskrzelików i ogniska rozproszone (?) zapalenia płuc odoskrzelowego ropiejącego. Stan po wycięciu pęcherzyka żołciowego dawne (?). Naciek nowotworowy gruczolakoraka okolic (hyli?) wątroby i ściany przewodu żółciowego wspólnego. Przerzuty narządowe raka gruczołowego (?) do węzłów chłonnych, nadbrzusza, śledziony i jajników. Bliznowacenie rozsiane mięśnia sercowego lewej komory (chyba). Rozedma płuc. Błona śluzowa żołądka. Rozrost guzkowy gruczołu tarczowego. Gnicie.

wiktorius, Laparotomia przezotrzewnowa nadłonowa poprzeczna. Aputacja nadszyjkowa trzonu macicy z obustronnymi przydatkami. Umocowanie szyjki macicy do więzadła obłego (?).
Temat: Geass- to słowo mówi wszystko
W tym poście postaram się pokazać, na jakiej zasadzie działa Geass Leloucha. Po poskładaniu wszystkiego do kupy, wysnuwam taką oto teorię.
Jak powszechnie wiadomo, Geass Lulu pozwala na wydawanie jakiegokolwiek rozkazu innym ludziom. Gdy to się dzieje, mamy pokazane neurony w mózgu, które nagle się „przestawiają” i dana osoba jest gotowa do spełnienia rozkazu. Nie można przed nim uciec i musi zostać bezwzględnie spełniony. Tak naprawdę, moc ta wymusza na nas podjęcie decyzji.
Badacze ustalili, że za podjęcie decyzji odpowiadają dwa obszary kory mózgowej: jeden w płacie czołowym, a drugi w płacie ciemieniowym. Zanim podejmiemy jakąś decyzję, informacja o niej zostaje już przetwarzana przez mózg. Wtedy włącza się tzw. wolna wola.
Pozwala nam ona na przeanalizowanie, czy ta decyzja nie przyniesie nam brzemiennych skutków. Tu wtedy na arenę wkracza Geass. Powoduje on „wyłączenie się” wolnej woli i w taki sposób przekształca mózg, by uznał on naszą decyzję (będącą w rzeczywistości rozkazem) za poprawną i nieposiadającą skutków ubocznych. Dlatego też, wszyscy ludzie poddani mocy Geass tak chętnie zgadzają się na spełnienie danego rozkazu. Nie widzą w nim po prostu niczego złego. Wydaje im się, że podejmują dobrą decyzję. Po tym fakcie, mózg wraca do normy, a ofiary nie pamiętają niczego. Czemu? Bo mózg wraca do normy. Według niego taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła.
Co jednak z faktem, iż Lulu może rozkazać danej osobie tylko raz? Tutaj nie mam niestety żadnej teorii. Może inni fani Code Geass mają swoje własne zdanie na ten temat. Ja tylko przedstawiłem swój pogląd na ten fakt, nie musicie się z nim zgadzać:DTemat: Gwiezdne Dziecko


Dlaczego zaliczyłam rotfla? Ano bo fenomen wydłuzonych czaszek
Nazkańczyków żadnym fenomenem nie jest. Zbadano go juz dawno i od wielu
lat jest wiadome iż była to celowa deformacja, popularna zresztą na
całym świecie. Można co najwyżej zapytywać "dlaczego to robili".


Wg. niektorych badaczy te deformacje czasek mialy na celu takie
uformowanie mozgu, ktore mogloby korzystanie wplywac na jego
funckjonowanie. Konkretnie - swobodniejszy rozwoj platow ciemieniowych -
odpowiadajacych za przetwarzanie informacji wzrokowych, za
wypracowywanie koncepcji matematycznych oraz pojmowanie ruchu - oraz
zmniejszanie bruzd miedzy platami.

Co ciekawe - podobna deformacje mozgu, tyle ze naturalna posiadal
Einstein.

Temat: pl->en (med) w tylnym czole ???


Ha.

Wcześniej, w opisie bad. TK głowy, znalazłem "w okolicy ciemieniowej
widoczny jest obszar hypodensyjny palczasy". To by było to, prawda?
'tylne czoło' na granicy z płatem ciemieniowym...


Tylna część okolicy czołowej?

T.

Temat: Gwiezdne Dziecko


Wg. niektorych badaczy te deformacje czasek mialy na celu takie
uformowanie mozgu, ktore mogloby korzystanie wplywac na jego
funckjonowanie. Konkretnie - swobodniejszy rozwoj platow ciemieniowych -
odpowiadajacych za przetwarzanie informacji wzrokowych, za
wypracowywanie koncepcji matematycznych oraz pojmowanie ruchu - oraz
zmniejszanie bruzd miedzy platami.

Co ciekawe - podobna deformacje mozgu, tyle ze naturalna posiadal
Einstein.


Czytałam swego czasu o tym i nasunęła mi się hipoteza że dlatego Majowie
byli tak znakomitymi matematykami iastronomami :)

Temat: Komu był potrzebny ten jazgot w sprawie EURO
Zachowanie mlodych głosujących można wytłumaczyć ,cytuję:
"Jak podaje "New Scientist", dwa zespoły naukowców z University of California i Montreal Neurological Institute dokonały nieoczekiwanego odkrycia. Badacze z Kalifornii obserwowali zmiany zachodzące na przestrzeni kilku lat w mózgach grupy nastolatków, a montrealscy neurolodzy porównywali mózgi czternasto- i dwudziestokilkulatków. Badając obrazy uzyskane za pomocą rezonansu magnetycznego, który pozwala na pomiar grubości istoty szarej z dokładnością do milimetra, naukowcy z obu ośrodków stwierdzili, że mózg w okresie dojrzewania zmienia się w podobny sposób jak we wczesnym dzieciństwie. Prawdą jest, że dolne partie kory mózgowej, odpowiedzialne za podstawowe sygnały motoryczne i sensoryczne, stabilizują się w okresie wczesnego dzieciństwa. Okazuje się jednak, że płaty ciemieniowy i czołowy, które odpowiadają przede wszystkim za zdolności wizualno-przestrzenne oraz funkcje wykonawcze, samokontrolę i planowanie, nagle zaczynają rosnąć w wieku 10-12 lat, czyli krótko przed okresem dojrzewania. Po tym wzroście następuje spadek ich wielkości, który trwa do momentu, gdy płaty osiągną swój ostateczny rozmiar, charakterystyczny dla wieku dorosłego. Proces ten kończy się zwykle po przekroczeniu dwudziestego roku życia. Właśnie skurczenie się niektórych obszarów mózgu uznawane jest za oznakę dojrzałości. Grubość kory mózgowej zmienia się w tym okresie o kilka procent."
Tylko dlaczego tych młodych w Irlandii i Anglii ciężko pracujących zauroczył Tusku,a ich stosunki w kraju niewiele obchodzą.Skutki rządów PO odczuwamy my tutaj w kraju.
Temat: GLEJAK - NOWOTWÓR GŁOWY - macie jakieś doświadczenia?
Mam wyniki badań rezonansem mojej mamy i brzmią one tak:

"Korowo - podkorowy obszar palczastego obrzęku wielkości ok. 40x40x42mm lokalizujący się w okolicy sklepistości w tylnej części płata ciemieniowego prawej półkuli mózgu z widoczną w jego obrębie litą patologiczną masą wielkości ok. 20x20x24mm zawierającą drobną (6mm) przestrzeń płynową... Tumor reg. calvariae lobi parietalis hemispheri cerebri dex. - raczej pierwotny tumor mózgu pochodzenia glejowego niż pojedynczy meta. Kilka rozsianych ognisk o wielkości do 6mm..."

Czy ktoś może mi to przetłumaczyć na normalny język? Czy ten nowotwór ma wymiat 40x40x42, czy może 20x20x24 ?

Bardzo proszę o wszelkie info.

P.S. Mama na początku lutego będzie miała operację.

Pozdrawiam wszystkich i głowy do góry!!Temat: GLEJAK - NOWOTWÓR GŁOWY - macie jakieś doświadczenia?
Emmo

Takie coś jest napisane na Karcie Informacyjnej:

"Pacjentka z guzem przerzutowym niskozróżnicowanym płata ciemieniowego mózgu o nieznanym punkcie wyjścia. Wykonano: kolonoskopie, gastroskopie, bronchoskopie, Kt jamy brzusznej, usg tarczycy, mammografię, konsultowana laryngologicznie, nie znaleziono ogniska pierwotnego"

Co o tym sądzisz? Może powinienem poprosić o wykonanie tych samych badań inny szpital, tak dla porównania?

Nasz szpital standardowo kieruje do szpitaka w Brzozowie. Co trzeba zrobić, że mamę przyjęto do innego szpitala? Wystarczy poprosić o skierowanie do innego szpitala onkologicznego?

Z góry dziękuję za wszelkie info. Pozdrawiam, ArturTemat: Toczeń w układzie nerwowym???
czytam już chyba ze trzeci raz ten wątek i za każdym razem zastanawiam sie do czego mogą doprowadzić moje zmiany w ,,główce"-padaczki nie mam chociaż zdarzały mi się zasłabnięcia połączone z drgawkami. w rezonansie wyszedł mi zanik móżdżku a w scyntografi mam ogniska deficytu perfuzji korowej w szczytowej części lewego płata ciemieniowego. Śmieje sie że mam dziurę w głowie i dla tego czasami gadam głupoty.Temat: Zdjęcia: wschód to czy zachód :)
A tak swoją drogą jest w psychologii syndrom Alicji w Krainie Czarów, określany jako:
stan złudzenia manifestowany przez depersonalizację, skrzywioną percepcję obiektów, halucynację i inne złudzenia oraz iluzje. Może to być powiązane ze schizofrenią, epilepsją, migreną, chorobami płata ciemieniowego, stanami hipnotycznymi lub używaniem narkotyków halucynogennych.Temat: Wyobraźnia naśladowcy
Aktorzy występujący w programie "Szymon Majewski Show" zdobyli sporą popularność dzięki umiejętności naśladowania głosów i zachowania znanych osób. Wielu ludzi zastanawia się, jakie szczególne zdolności są potrzebne, by móc udawać innych.

Pytanie takie zadała sobie też Sophie Scott z Instytutu Neurologii Poznawczej University College London, która postanowiła sprawdzić, w jaki sposób działa mózg naśladowcy. Zaprosiła ona Duncana Wisbeya i poprosiła go, by podczas skanowania mózgu rezonansem magnetycznym wypowiadał tę samą frazę głosami różnych osób - np. Cary'ego Granta czy Anthony'ego Worralla Thompsona - lub też naśladując głosy takie jak "zmęczonego Australijczka". Jako punktu odniesienia użyto tych samych fraz wypowiadanych przez Wisbeya własnym głosem.

Okazało się, że gdy komik naśladował innych, zwiększała się aktywność w płacie ciemieniowym, korze czuciowo-ruchowej i w dodatkowych polach ruchowych.

Obszary te odpowiadają za wizualizację oraz przetwarzanie mowy i obrazu ciała.
Scott mówi, że już wcześniej zauważono, iż wspomniane części mózgu są aktywne, gdy sobie coś wyobrażamy. Oznacza to, że Wisbey, gdy chce kogoś naśladować, wyobraża sobie tę osobę.

Matt Davis, który specjalizuje się w badaniach nad językiem i mową, uznaje badania Scott za bardzo interesujące. Zauważa jednak, że należy je powtórzyć także z innymi osobami, bo być może używają one innych technik do naśladowania głosów bliźnich.

Źródło: Kopalnia WiedzyTemat: Oponiak-czy to straszne?

Witaj Marku nie martw się to nic strasznego oponiaki sa niezłośliwe.
Wiem coś na ten temat bo sama miałam operacje niedawno tj.01-11-2006r.
Moja operacja była na miejscowe znieczulenie tylko. Trwała trzy godziny, po operacji czułam się bardzo dobrze sama wstałam ze stołu operacyjnego, a na drugi dzień wyszłam do domu. Musiało minąć trochę czasu , żeby mój ból zniknął teraz wiem, że żyję. Czasami tylko to miejsce po operacji na zmianę pogody dokucza, ale to jest do przeżycia. Ponoć im wcześniej zabieg tym lepiej bo w głowie nie ma miejsca na takie rzeczy.
Pozdrawiam gorąco i trzymam kciuki na pewno wszystko będzie oki.


Czesc mam pytanie bo Moja Mama ma tez oponiaka 1.5 cm w prawej stronie na płacie ciemieniowym, fajnie ze Ci sie udala ta operacja i moze bys mi powiedzial gdzie ja miales bo wyslal bym tam Swoja mame, poniewaz jak Tobie sie udala to pewnie mamie tez sie uda czkema na kontakt pRVTemat: Witam!
Wynik badania Tomografii Komputerowej:W obrębie tylnej części płata ciemieniowego prawego widoczna malformacja naczyniowa w postaci naczyniaka żylnego,którego drobne naczynia zasilające rozpoczynają się w splocie naczyniastym okolicy trójkąta komorowego komory bocznej prawej oraz w jego okolicy,zaś naczynie doprowadzające śr.4mm i dł 28mm uchodzi do żyły powierzchowej,która z kolei ma ujście w zakresie zatoki strzałkowej górnej.Temat: Religijność a neurologia
Doświadczenia religijne mogą być jedynie wytworem naszego mózgu.

Amerykańscy naukowcy z University of Missouri twierdzą, że znaleźli miejsce w mózgu odpowiedzialne za przeżycia religijne. Odkrycia dokonał Brick Johnstone, neuropsycholog, który zajmował się pacjentami z urazami mózgu. Okazało się, że osoby z uszkodzeniami w prawym płacie ciemieniowym doświadczały intensywniejszych przeżyć duchowych. Zwykle ta część mózgu odpowiada między innymi za orientację przestrzenną czy rozumienie języka symbolicznego i pojęć abstrakcyjnych. Dr Johnstone uważa, że odkrycie to jest ważne, bo oznacza, że ludzie mogą nauczyć się np. bezinteresowności (promowanej przez religijny styl życia) poprzez zwiększenie aktywności tej części mózgu. Można to osiągnąć przez medytację lub modlitwę. Naukowiec ostrzega jednocześnie, by nie sprowadzać duchowości wyłącznie do mózgowej funkcji.
Więcej o tym badaniu można przeczytać na http://www.psycport.com.

źródło: www.charaktery.euTemat: Umysły
Tak więc, słyszałem o tym wcześniej na jakimś kanale typu Discovery a teraz trochę bardziej zagłębiłem się w tym temacie. Trafiłem na framgment książki w którym jest to opisane. Płaty ciemieniowe u Einsteina były o 15% większe niż u 'przeciętniaka' a to pozwalało mu na sprawniejszą i szybszą pracę mózgu. Brak tej bruzdy, o której jest tam mowa też wspomaga myślenie i kojarzenie. Tu jest to samo co wcześniej ( na samym dole).
Jednak nic nie było wspomniane o tym jakimi zdolnościami przypłacił swój geniusz matematyczny. Jeśli w ogóle takie coś miało miejsce.Temat: Świadomość i myślenie abstrakcyjne u zwierząt.

według badań z 1999 r. " kodowanie dokładnych zadań liczbowych zachodzi w formie językowej. Szacunkowe rozwiązywanie zadań matematycznych natomiast prowadzi do aktywacji obu płatów ciemieniowych..."

Leszku, zechciałyś podać źródła swojej wiedzy?Temat: Dziwny problem...
Witam wszystkich.
Jestem Piotrek, mam 17 lat.

Dzisiaj moja druga połówka powiedziała mi coś dziwnego, mianowicie; że co jakiś czas doświadcza dziwnego uczucia. Przez jakieś kilka do kilkunastu sekund, odczuwa silne wrażenie, że wszystko wokół niej jest jakby "za szklaną szybą". Przez ten czas, czuje jakby wszystko to, co dzieje się obok było nierealne, tak jakby ona tylko uczestniczyła w tym świecie nie mogąc nic zmienić czy na coś wpłynąć. Znane jej osoby które są w tym momencie obok niej, wydają się obce (w tym ja). Zjawisko to jest o tyle niepokojące, że nasila się już od około miesiąca z coraz większą częstotliwością (obecnie nawet kilkanaście razy na dzień). Dodam, że to co ona czuje, nie może być powiązane z zadnymi środkami psychotropowymi (nigdy nie wciągała kresek, nie paliła zioła, koki. kilka razy tylko zdarzyło się jej wziąć "tabletke ze słoneczkiem", jednak było to już kilka miesięcy więc nie powinno być żadnych skutków ubocznych). Ostatecznie sugerowałbym jakieś zaburzenia w płacie ciemieniowym mózgu, jednak nie mam pojęcia jaka mogłaby być ewentualna przyczyna. Dodam, że dziewczyna o której mówimy ma 16 lat.

Bardzo się o nią martwię, więc proszę, jesli ktoś tylko ma jakiś pomysł co to może być za przypadłość lub chociaz co moze być jej przyczyną, niech napisze.

Z góry dzieki.Temat: huczenie w głowie jako objaw?
Pola jest 2 tygodnie po wymianie drenu w główce - wcześniejszy znajdwał się w płacie ciemieniowym a nie w komorze mózgu a więc nie mógł dobrze pracować. po operacji było wszystko ok.
no i od 2 dni znowu to samo...
podczas operacji Poli nie wymienili zastawki - zostawili starą ... wymienili tylko dren łączący zastawkę z komorą boczną mózgu - może tu leży problem... ( ale przecież nie możemy znać się na medycynie lepiej od profesorów siedzących w temacie po 20-40 lat )
sytuacja trochę przypomina mi to co przechodziła Nela - wnuczka Wandy - u Neli TK też było niby OK, a dziecko nadal cierpiało...
jak sytuacja się nie poprawi to pojedziemy do innego ośrodka - i tutaj pytanie - CZD w Warszawie a może MP w Łodzi...?
qrcze - mamy załamkę z żoną - lekarze twierdzą że to fałszywy alarm i jedynie dawaliby paracetamol w czopkach a my się boimy że to znowu zastawka/dren ehhhTemat: Proszę o odpowiedz !!!!!!
cześć wszystkim,

Słuchajcie mam pytanie, jakich pewnie widzieliście już wiele, ale będę wdzięczna za odpowiedź.
Od kilku miesięcy chodzę po lekarzach w celu ustalenia, co mi dolega.
Mam praktycznie chyba większość z objawów SM i zdaję sobie sprawę, że wiele z nich występuje także w przypadku innych chorób.
Wykluczono już boreliozę, wczoraj miałam EMG a dzisiaj badanie na wapń zjonizowany i obydwa badania nie potwierdzają tężyczki.
Jakiś miesiąc temu miałam RM, który wykazał jedynie drobne ognisko o podwyższonym sygnale w obrazie T2 zależnym i flair w istocie białej prawego płata ciemieniowego.
Zatem SM w tych badaniach się nie potwierdza. A w badaniach neurologicznych stwierdza się różnice w odruchach pomiędzy prawą i lewą stroną.
Przestałam się już obawiać, że mam SM (a zdążyłam nawet się z tym oswoić oczekując na wyniki), ale zastanawiam się, czy to możliwe, by mieć SM bez wielu zmian w mózgu?
Proszę o odpowiedź tylko na postawione pytanie - jeśli ktoś z Was słyszał o takiej sytuacji, że u chorego na SM początkowo nie stwierdzono istotnych zmian w mózgu, to dajcie znać.
dzięki

ten sam post jest w innym temacie i przepraszam, że go powtarzam, ale nikt się tam nie odzywaTemat: Jaką sztuke/system walki wybrać.
Abyss (nie chcialo mi sie logowac )

DaVZz

Myslalem bardziej o placie ciemieniowym niz o potylicy ale tak czy inaczej to moze sie w wielu przypadkach okazac smiertelne...

Mi sie wydaje, ze to juz zalezy od uzytkownika danej techniki. Jezeli jego ostatecznym celem bedzie usmiercenie napastnika, to go usmierci, jesli nie, to go uszkodzi. Jesli sie decyduje na uzycie takiej a nie innej techniki, to chyba zdaje sobie sprawe z tego, co moze sie stac.Temat: ZYJEMY Z PODWYŻSZONˇ PRL część 2
Już po rezonansie, po wynikach i po powiedzmy otrząśnięciu sie.
Mój mikro ma 5 mm i ma sie dobrze. Ja też już mam się dobrze i juz zapoznałam sie z 4 tabletką Bromka na dobre.
Do tego jestem nieszczęsliwą posiadaczą 4 mm torbieli w pobliżu lewego konara mózgu w płacie ciemieniowym. Neurolog mnie pocieszył że troche dalej a mógłby być niedowład-tylko nie wiem czego. A owa trobielka powstała prawdopodobnie po malutkim zatorze, którego następstwem jest malutka martwica gdzie powstała owa torbielka. Ale jest tak jak jest-czyli torbielka sobie, ja sobie -nie jest grożna i nie jest powodem do zmartwień.
Własnie tego najbardziej się bałam-zeby przy okazji coś tam jeszcze nie wylazło.Temat: Oponiak-czy to straszne?
Witam..... oponiak - to on spowodował iż 22- go wrzesnia 2008 roku znalazłem się w szpitalu))wykonano mi tomografie głowy i okazało się :ogrmna zmiana w płacie ciemieniowym,częsciowo czolowym -50na 38mm. PO PROSTO- SZOKKK!!! -MAM 26 LATT!! Objawy niedowlad połowiczny lewostronny ,który zaobserwowałem na boisku)) W szpitalu spędziłem 30 dnii)) po woli wracam jestem 2-gi miesiac po operacji)) Wielkosc goza spowodowala iz do dzisiaj gromadzi mi sie po skora plyn mozgowo-rdzeniowy)) ale zyje - nie mozna zwlekac z operacja czym wczesniej tym lepiej))[/b]Temat: Watts Peter "Ślepowidzenie"

--beeeezdura jak z tąd do wieczności ! Autor recenzji nawet nie przeczytał dokładnie i myli jakies parapsychologie "widzenie bez bodźców", ze zjawiskiem gdy oczy widzą , tylko z jakiegoś powodu sygnał nie dociera normalnie do kory wzrokowej. Byzydura do kwadratu, pajku! Nie ma to, jak nawet nie sprawdzić a już pisać, że się wszystko wie a recenzent jest debilem.

Występująca u ludzi i małp kompletna ślepota spowodowana może być destrukcją receptorów wzroku i/lub pierwszorzędnej kory wzrokowej i charakteryzuje się brakiem jakiegokolwiek świadomego widzenia. Ślepowidzenie to zjawisko, w którym pacjenci z uszkodzeniami pierwotnej kory wzrokowej w mózgu potrafią powiedzieć, gdzie znajduje się dany obiekt, choć twierdzą, że go nie widzą.


Ślepowidzenie (blindsight) - uszkodzenie kory lub promienistości wzrokowej.
Szczątkowe widzenie bez wrażeń wzrokowych, zaobserwowano początkowo u małp, później u ludzi.
Zdolność lokalizacji miejsca, ruchu, kształtu a nawet koloru, chociaż badani "nic nie widzą" tylko zgadują.
Informacja dociera przez wzgórze (LGN) i wzgórek wzrokowy do wyższych pięter układu wzrokowego i płata ciemieniowego.
W miarę treningu pacjenci nabierają wprawy w "wyczuwaniu" widoku.


Źródła: po polsku, po angielsku 1, po angielsku 2.
Temat: Fantasmagoria: Wizje Lewisa Carrolla

według mnie jest śliczna. trochę przypomina mi christinę ricci, a ona jest mniam :)
w kazdym badz razie obie maja cos z żaby

W psychologii mozna odnalezc "Syndrom Alicji w Krainie Czarów" (opisany w 1955) okreslany jako stan zludzenia manifestowany przez depersonalizacje, skrzywiona percepcje obiektow, halucynacje i inne złudzenia oraz iluzje. Moze to byc powiazane ze schizofrenia, epilepsja, migrena, chorobami płata ciemieniowego, stanami hipnotycznymi lub uzywaniem narkotykow halucynogennych. Osobie cierpiacej na ten syndrom czesto wydaje sie ze jej cialo lub jego czesc jest znieksztalcona.

Nie jest zbiegiem okolicznosci, ze Lewis Carroll cierpial na ostra migrene zwana tez...Lilliputian hallucination. Kraza pogloski, ze tak naprawde "Alicja w Krainie Czarow" nie jest do konca wytworem wyobazni Carroll'a. Po prostu opisal w niej stany, ktore doswiadczal na codzien.Temat: śnieg ,mroczki,iskry lekkie zawroty glowy po uderzeniu w czo
Witam, od 4 lat po uderzeniu sie w glowe cierpie na snieg optyczny-
visual snow,ponoc nieuleczalne, wszystkie badania tez ok wyszly
oprocz ostatniego SPECT -cos tam chyba nie tak jest, a wizyte u
neurologa mam za 2 miesiace dopiero, moze ktos z Was sie zna i
zinterpretuje po ludzku , prosze oto wynik opis

Tomograficzne bad. persuzji mozgowej
zaznaczone obnizenie perfuzji w platach czolowych ,okolicach
okolosodkowych i ciemieniowych przednich 73-79% perfuzji mozdzkowej,
Ogniskowe deficyty perfuzji w lewej okolicy przedczolowej 12% oraz w
lewej okolicy ciemieniowej górnej 12%.
wniosek:zaznaczony typ przedni hipoperfuzji oraz ogniskowe deficyty
perfuzji.

czy to ma cos wspolnego ze sniegiem? jak to wyleczyc?blagam
Temat: Kamienne kręgi


bliskich omdleniu. Ja natomiast  odczuwałam mrowienie połączone z
drętwieniem najpierw stóp. potem nóg -przyznam się że nie czekałam na to
gdzie dojdzie to drętwienie.


Stopy, nogi, co potem czekało w kolejce?


Inne osoby przebywające w tym czasie w kręgu
miały zbliżone odczucia plus  wizje złotego deszczu,


To mogly byc nowe monety euro!


czy strumienia energii
spływającej z nieba w ich czakry ciemieniowe. Wszystkich nas po tej
"wycieczce" bardzo bolała głowa.


A jaka byla ilosc wypitego wowczas piwa? Tez glowa moze bolec.....


Dajcie znać jeśli ktoś miał podobne odczucia, a może pamięć płata mi już
figle- może mi się wydawało?


Tak, jak sie wypije za duzo, to zazwyczaj pamiec plata figle....

Rinaldo

Temat: Ile z naszych mózgów wykorzystujemy?

Weźmy zwykłe nalewanie porannej kawy: w czasie podchodzenia do dzbanka, sięgania, nalewania naparu do dzbanka, a nawet pozostawiania miejsca na dodatkową śmietankę - aktywują się płaty potyliczne i ciemieniowe, kora sensomotoryczna, jądra podstawne, móżdżek i płaty czołowe. Burza z piorunami aktywności nerwowej przetacza się prawie przez cały mózg w czasie kilku sekund.

I jeszcze jeden cytat z linkowanego tekstu: "Nie jest tak, że używamy tylko 10% naszych mózgów. Raczej tylko tyle z ich działania rozumiemy."

Sugeruję zresztą poszukanie innych tekstów pod hasłem "only 10 percent of brains"

A od jakiegoś czasu widzę, że faktycznie ezo-świat przeszedł na używanie "tylko 10% możliwości naszych mózgów" lub umysłów. A tu jest już ciekawiej, bo niektórzy naukowcy chyba serio uważają, że gdzieś, tam kryją się umiejętności sawantów, ale pozbawione ich niedomagań. Kto wie?Temat: silne bóle głowy
Ostatnio coś mam bardzo częste bóle głowy .Ból pojawia się w płacie potylicznym i ciemieniowym . Do tego dochodzą bóle brzucha. Te bóle brzucha to na pewno są spowodowane błędami w diecie , ale czy ból głowy może mieć z tym jakiś związek? Dzisiaj w nocy to chyba nie zasne eh niedługo sama siebie wykończe A może to spowodowane jest ciśnieniem ?Temat: witam ponownie
panie dooktorze powracam z nowu na foruum poniewaz mam wazne pytanie na ktore nie moge znalezc odpowiedzi ani na stronach polskich ani angielskich .za 6 tygodni mam miec ta operacje gamma knife w ladynie konsultowalem sie w tej sprawie z lekazami w angli oraz z polski kazdy potwierdza ze jest to bardzo dobry pomysl ta operacja niby jest dobra i kazdy ja wychwala choc lekaze w polsce nie az tak bardzo poniewaz sa tylko 2 tego typu aparaty i podobno lekaze w polsce nie maja dosc duzego doswiadczenia w tego typu operacjach.wiec teraz moje pytanie naczyniak moj znajduje sie w placie czolowo ciemieniowym w polowie jest zembolizowany wiec ten aparatt gamma knif wypali jakas czesc tego naczyniaka wiadomo ze to nie bedzie jedna czy dwie operacje ale bedzie ich kilkanascie jakie w zwiasku z tym ze ten naczyniak bedzie wypalany moze sie stac poniewaz w niewielkim stopniu ten laser wypala zdrowa tkanke co moze mi sie jeszcze stac nie liczac juz tego ze utracilem wzrok na prawym oku i jest paraliz lewostronny co moze sie jeszcze stac??????????wszyscy wychwalaja ta operacje ale nikt nie potrafi odpowiedziec na pytanie jakie moga byc skutki uboczne ??????????bede wdzieczny za jakas odpowiedz pozdrawiam goraco marcinTemat: jestem po kolejnej embolizacji
wiesz coo moj naczyniak jest umiejscowiony w prawym placie czolowo ciemieniowym i najprawdopodobniej odnogi mojego przyjaciela naciskaja gdzies na nerw wzrokowy [to jest ta lepsza wersja ktora stwierdzil lekaz neurolog]lecz okulista stwierdzil ze te nerwy zostaly zerwane podczas wpuszczania kleju byl tego pewien na 99 procet przeprowadzil rozmowe telefoniczna z moim neurochirurgiem i zdecydowano ze podadza mi sterydy domiejscowo do oka.pani doktor okulista stwierdzila ze sa to tak mocne sterydy ze w przeciagu 5 dni musze odzyskac wzrok dzis mijaja 2 tygodnie nie mam znieksztalconego obrazu nie widze podwojnie lecz widze jakies 5-6 procet obrazu z prawego oka ostrosci nie ma zadnej czyli wszystko jest za mgla i zdaje mi sie ze z kazdym porankiem umyka mi jakies setne procety obrazu czyli z okiem jest coraz gozej.ciesze sie ze ci sie udalo ze odzyskalas wzrok musi to byc swietne uczucie bo dla mnie od 2 tygodni swiat przewrucil sie do gory nogami najgozej jest wytlumaczyc corce dlaczego tata nie widzi jej z prawej strony.caly czas mam jakis tam procet nadzieji ze to wruci w piatek mam wizyte w brytyjskim centrum okulistycznym moze oni cos wymysla nie wiem.
dzieki wielkie za odpowiedz zycze ci milego powrotu do pracy i duzo zdrowia mi lekaze zabronili pracy wsumie to moze i fajnie bo dostane brytyjska renteTemat: Śmierć
W 5. numerze specjalnym pisma "Focus Ekstra" znalazłem taką oto ciekawą notkę:
"Czy osoba bliska śmierci może widzieć swe ciało z góry?
Takie wizje, zaliczane do tzw. doświadczania śmierci, są prawdopodobnie wynikiem zmian funkcjonowania tych części mózgu, które są odpowiedzialne za integrację bodźców czuciowych i nasze poczucie "posiadania" ciała. Badania wykazały, że uczucie "bezcielesności" moze pojawić się po stymulacji tylnej części górnego zakrętu skroniowego w prawej półkuli mózgu, a także połączenia między płatami skroniowym i ciemieniowym w tej samej półkuli."

Oznaczałoby to, że bzdurą jest twierdzenie o "opuszczeniu ciała przez duszę" podczas tzw. śmierci klinicznej. Moze to być również kolejny argument przeciwko istnieniu duszy i pośmiertnej egzystencji ludzkiej świadomości, czyli życia po śmierci. Ale nawet to nie zmienia faktu, że ci, co przeżyli śmierć kliniczną tak naprawdę nie umarli. Stanęli zaledwie na progu śmierci, ale go nie przekroczyli. Nikt nie może nam powiedzieć, czy śmierć faktycznie kończy wszystko, co związane ze świadomością.
W necie jest masa tekstów na tematy z tym zwiazane. Często, kiedy się porównuje ich treści, można dojść do sprzecznych wniosków. Jednak chyba jestem blizej uwierzenia tym, które stawiają sprawę naukowo - tzn. zaprzeczają istnienu duszy i życia po śmierci. Chyba, że okaże się, że nie wszystko dotyczące śmierci da się naukowo wyjaśnić.Temat: Budowa kresomózgowia
Cytat1)Budowa kresomózgowia o raz główne ośrodki nerwowe w tej części mózgowia

kresomozg. to najwieksza czesc mozgowia, sklada sie z 2 połkul połaczonych spoidłem wielkim (ciałem modzelowatym). Powierzchnia polkul jest silnie pofałdowana- widac na niej uwypuklenia, czyli zakręty oddzielone wpukleniami zwanymi bruzdami. W kazdej polkuli wyroznic mozemy charakterystyczne płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny. Dla kresomozgowia charakterystyczna jest kora mozgu, ktora tworzy 6 warstw komorek nerwowych (tzw. kora nowa). Komuniakacja miedzy polkulami odbywa sie sie drogami nerwowymi przebiegajacymi w spoidle wielkim. z kresomozgowia rozwija sie mozg.
Głowne osrodki to osrodek wzroku, słuchu, smaku, mowy, ruchu, czucia, kojarzenia.
Temat: Kamienne kręgi


Czy ktoś był w Odrach w Kamiennych Kręgach podczas przesilenia wiosennego?

Kilka lat temu byłam w Odrach we wspomnienym okresie, byłam też w


Węsiorach- tam też są  kamienne kręgi ale mniejsze.
Co do reakcji -osoba mi towarzysząca ( bardzo sensytywna ) bez problemu
wchodzi do kręgu np. w Węsiorach w tzw. normalny dzień, lecz w dniu
przesilenia nie była w stanie przebywać w kręgu dłużej niż bardzo krótką
chwilę w powodu nasilonych dolegliwości sercowych dochodzących aż do stanów
bliskich omdleniu. Ja natomiast  odczuwałam mrowienie połączone z
drętwieniem najpierw stóp. potem nóg -przyznam się że nie czekałam na to
gdzie dojdzie to drętwienie. Inne osoby przebywające w tym czasie w kręgu
miały zbliżone odczucia plus  wizje złotego deszczu, czy strumienia energii
spływającej z nieba w ich czakry ciemieniowe. Wszystkich nas po tej
"wycieczce" bardzo bolała głowa.

Dajcie znać jeśli ktoś miał podobne odczucia, a może pamięć płata mi już
figle- może mi się wydawało?

Kattie

Temat: Terapia modyfikacji zachowań / Leczenie osobowosci dyssocjal
Niemam zespolu aspengera mam zdiagnozowane adhd u doroslych , teraz doszly mi nowe zaburzenia :

1.Zaburzenia emocjii i zachowania na podlozu zmian organicznych OUN
taka diagnoza po drugie :

eeg zapis splaszczony interpretowany okresowo przy amplitudzie 1 cm = 50 mV z dominujaca czynnoscia szybka o nieco wyzszej amplitudzie w programie glebokim.

SPECT - zaburzenia o charakterze hypoperfuzjii w zakresie obu okolic czolowo - ciemieniowych zaburzenia nieogniskowo rozsiane - platy czolowe sa mniej pobudzone

Bad psychologiczne - zaburzenia osobowosci z oslabieniem funkcjonowania mechanizmow samokontroli i tendencji do reakcji impulsywnych oraz labilnosci emocjonalnej na podlozu organicznych zmian OUN...Temat: lol XD po prostu...
Einstein miał inaczej zbudowany mózg niż reszta śmiertelników :] był nadczłowiekiem pod tym względem xD dlatego trzymają go gdzieśtam zakonserwowanego :]


Na podstawie analizy preparatów i danych uzyskanych od patologa Thomasa Harveya, który zakonserwował jego mózg w kilka godzin po śmierci w 1955 roku, Sandra F. Witelson i jej współpracownicy z McMaster University stwierdzili, że obie półkule mózgu fizyka były o 15% szersze niż u człowieka o przeciętnej inteligencji. Sprawił to rozrost o 1 cm dolnych płatów ciemi rejonów zaangażowanych w procesy związane z interpretacją bodźców wzrokowych, rozumowaniem matematycznym i wyobraźnią ruchową. Być może kompensował on częściowy brak u Einsteina wieczka ciemieniowego, które normalnie znajduje się nad tzw. bruzdą Sylwiusza.

Gdzie np. takiemu cieniasowi jak ja do AlbertaTemat: BiHZ !!!

IMHO śrut w limicie kości czaszki raczej nie przebije, ale zranić zrani.

Niestety, ale przebije. Udowodnione naukowo i potwierdzone w testach medyczno-sądowych przeprowadzonych na ludzkich zwłokach w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zależy to od kształtu i masy śruta, odległości z jakiej oddano strzał, kąta uderzenia w "przeszkodę", rodzaju kości (ciemieniowa, potyliczna, itp.). Co gorsza, w niektórych z analizowanych przypadków stwierdzono postrzały penetracyjne płatów mózgu.Temat: ATYPOWI - Problemy z diagnozą
No to i ja sie tu chyba moge dopisac
moje objawy to;drzenie prawej reki,lewej mnie,puchniecie rak,lekkie puchniecie stawow drobnych,parestezje konczyn gornych i dolnych,mrowienia glowy,zmiany demielinizacyjne w platach czolowych i ciemieniowych nie ulegajace wzmocnieniu po kontrascie-podobno naczyniopochodne ogolne oslabienie prawej strony(reka i noga-;zamiatanie noga;,pecherz neurogenny,bol prawego bidra podczas dluzszego chodzenia,i w nocy,ubytki w polu widzenia raczej dolne gorne i przy nosowe,niewyrazne widzenie,czasem(usuwanie obrazu w oczach-jesli to tak moge ujac),bole kregoslupa szyjnego i ledzwiowego,oprocz tego wiencowka ,astma,choroba niedokrwienna,cisnienie,lecze sie tez gastrologicznie i na depresje na poczatku padlo SM-ta djagnoza powalila mnie psychicznie ale szybko sie oswoilam i stwierdzilam ze moze bede miala postac lagodna
mam podwyzszone globuliny,przeciwciala o ziarnistym typie swiecenia,zmiany w rtg dloni-i teraz padla djagnoza RZS-a ja juz jestem tym wszystkim bardzo zdeterminowana- i juz zaczynam sie bac-ze zadlugo z tym wszystkim nie pozyje-narazie jestem leczona arechina i przeciwbolowymi lekami,sterydy na astme ktore ponoc troche maskuja objawy rzs,i mase innych lekow neurologicznych i nasercowych
oczywiscie,ani jedna djagnoza ani druga mnie nie cieszyla obie prowadza do kalectwa-ale znowu chyba mi zostaje nadzieja ze nie bedzie az tak-i tego sie chyba musze trzymac

napewno Was troche zanudzilam bo takich historii jest tu duzo-ale chociaz wirtualnie moglam sie troche wyzalicTemat: Drżenie dłoni
Tez dolacze do was, u mnie od tego w sumie sie zaczelo a scislej mowiac od potwornego bolu kregoslupa.Lekarz rehabilitant stwierdzil ze to nie od kregoslupa, i kazal mi isc do neurologa po czym wyladowalam w szpitalu gdzie zrobiono mi rm -itam wyszlo-w obu platach czolowych i ciemieniowych podkorowo widoczne sa drobne ogniska hyper nie wykazujace efektu wzmocnienia kontrastowego-najprawdopodobniej zmiany na tle niedokrwiennym.- ponoc to przez to mam drzenie prawej reki i oslabienie calej prawej strony.Najgorzej drzy jak cos musze przytrzymac a jak sie zmecze to sie nie najem ta reka ani nie napije.Najgorsze jest to ze lewa reka tez zaczyna fiksowac i nawet bardzo delikatnie cale cialo lub glowa i juz nawet torebke mi ciezko nosic no ale co zrobic?trzeba sie chyba do tego przyzwyczaic Pozdrawiam.
Temat: sredniaczek Yodynki w szpitalu czyli watek dopieszczajacy

Trzymam kciuki!

dla porzadku dodam ze krwiak moim zdaniem nie urosl. wiec albo naczynko sie zasklepia, albo wszysko poszlo do srodka. nie wiem tez czy to moja paranoja, ale mam wrazenie ze Ola mniej wyraznie mowi i ma dziury w pamieci(co byc moze). Tylko ta mowa mnie jakos tak nie pasuje bo mowa to chyba w placie czolowym a nie ciemieniowym?

moze ja za duzo postaram sie o tym nie myslec....
Temat: sm czy rzs wielka niewiadoma?
Ps..W rezonansie mam napisane../w obu platach czolowych i ciemieniowych podkorowo widoczne sa drobne ogniska hyper nie wykazujace efektu wzmocnienia kontrastowego-najprawdopodobniej zmiany na tle niedokrwiennym/ Czy to wszystko da sie pozbierac w calosc?czy raczej to sa jakies odrebne choroby? Bede ogromnie wdzieczna za wszystkie wskazowki. Plynu rdzeniowo-kregoego nie mialam badanego wogole idzie to wszystko opornie Pozdrawiam.Temat: Pomoce naukowe
ja zdazylam zapisac tyle:

6. podzial neuronow pod wzgledem funkcjonalnym (czuciowe, ruchowe)
7. podzial ukladu nerwowego pod wzgledem anatomii
8. funkcje platów a) czolowego b) ciemieniowego
9. porównanie ukladów... (wydaje mi się, ze współczulnego i przywspolczulnego, ale tego juz nie zdazylam przepisac)
Temat: Jaką sztuke/system walki wybrać.
Myslalem bardziej o placie ciemieniowym niz o potylicy ale tak czy inaczej to moze sie w wielu przypadkach okazac smiertelne...Temat: Moderatorzy - wolność słowa
Ludzie, nie odpowiadajcie na te fantasmagorie. Niech oni żyją w tym swoim świecie iluzji, sekt i spisków, oni się tym napędzają. Niech Wami pokieruje zdrowy rozsądek i zaprzestańcie tworzyć ten bełkot, wszakże nie wszystkich dotyczy dysfunkcja płata ciemieniowego.Temat: Test nicka na google.pl


Skladam sie z 3 czesci: płatu czolowego, ciemieniowego i potylicznego. A gdzie raczki i nozki?
Temat: Pytania z bioli
1. W niepobudzonym neuronie błona
komórkowa ma polaryzacje spoczynkową.
Silny bodziec powoduje lokalne otwarcie się
białkowych kanałów jonowych.Nimi jony sodu
wędrują do wnętrza komórki,a potasu na zewnątrz.
Po tym kanały zamykają się a pompa sodowo-potasowa
przywraca stan początkowy czyli repolaryzuje błonę
neuronu.
2. rogówka->komora przednia oka->Âźrenica->
soczewka->ciało szkliste->siatkówka
3. W siatkówce powstaje obraz rzeczywisty
odwrócony pomniejszony. Rodopsyna pod wpływem
światła rozpada się na opsynę i retinen.
Retinen wywołuje im;ulsy elektryczne w błonie
komórkowej receptora, które przesyłane są dalej
nerwem wzrokowym do mózgowia. W pręcikach i
czopkach dochodzi do odtworzenia rodopsyny.
Impulsy przechodzą w skrzyżowaniu wzrokowym do
ośrodka wzrokowego płata potylicznego
kresomózgowia, gdzie są analizowane i scalane.
4.Błędnik i ślimak. Błędnik składa
się z przedsionka i 3 kanałów półkolistych.
Błednik jest narządem równowagi a ślimak narządem
słuchu.
5. międzymózgowie - centrum koordynacji nerwowej
i hormonalnej, silnie wpływa na nasze stany
motywacyjne.
móżdżek - utrzymanie równowagi i wyprostowanej
postawy ciała, koordynacja złożonych ruchów
dowolnych i wytwarzanie niewielkich impulsów
odpowiedzialnych za lekkie fizjologiczne mapięcie
mięśni szkieletowych.
6. kostne - czaszka, opony mózgowe i płyn mózgowo-
rdzeniowy
7. rozszerzanie i zwężanie Âźrenicy, rozsz. i zwęż.
oskrzeli, przyspieszenie i zwolnienie akcji serca.
8. receptor, neuron czuciowy, neuron kojarzeniowy
(mózg albo rdzeń kręgowy), neuron ruchowy i efektor
9. bezwarunkowe - odruch kolanowy, Âźreniczny,
osuwanie ręki kiedy się oparzymy
warunkowe - mowa, posługiwanie się sztućcami, gra
w piłkę
10. ośrodek słuchowy mowy - płat skoroniowy
ośrodek ruchowy mowy - płat czołowy
ośrodek ruchów pisarskich ręki - płat czołowy
ośrodek wzrokowy mowy - płat potyliczny
nadrzędny ośrodek mowy - styk płatów
ciemieniowego, potylicznego i skroniowego.Temat: Czemu z wiekiem cieszymy się słabiej?
Dzieci bardziej cieszą się z prezentów niż dorośli. Teraz już wiadomo, że w grę wchodzi nie tylko rutyna. Wykazano bowiem, iż u młodszych osób obszary mózgu przetwarzające informacje na temat nagrody uaktywniają się w dużo większym stopniu.

Doktorzy Karen Berman i Jean-Claude Dreher z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego posłużyli się dwoma metodami obrazowania mózgu: funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) i pozytonową tomografią emisyjną (radioznacznikiem była w tym przypadku fluorodopa). W ten sposób sprawdzali, jakie obszary mózgu są stymulowane przez nagrodę i obietnicę nagrody u młodszych i starszych dorosłych.

Za prawidłowe funkcjonowanie układu nagrody odpowiada dopamina. Wiadomo zaś, że starzenie zmniejsza zarówno liczbę receptorów, jak i transporterów tego neuroprzekaźnika.

Gdy podczas eksperymentu 20 dwudziestokilkulatkom i 13 sześćdziesięciokilkulatkom dano możliwość zagrania na komputerze "na automatach", a następnie wypłacono nagrodę, u tych drugich centra motywacyjne rozświetliły się w mniejszym stopniu.

Berman zaznacza, że dzięki tego typu badaniom nie tylko zdobywamy wiedzę na temat normalnego procesu starzenia, ale także dowiadujemy się czegoś o zaburzeniach związanych z układem dopaminergicznym, np. schizofrenii, uzależnieniu od hazardu, narkotyków czy chorobie Parkinsona.

W momencie przewidywania nagrody u młodych uczestników studium uaktywniły się 3 obszary układu nagrody: 1) prążkowie (striatum), 2) zakręt obręczy oraz 3) rejon w lewym płacie ciemieniowym. U starszych ochotników uaktywniał się tylko trzeci z wymienionych obszarów. Ponieważ dopamina jest szczególnie istotna dla prążkowia, wg Berman, zaobserwowane zjawisko świadczy o postępującej z wiekiem degeneracji układu dopaminergicznego.

Gdy wolontariusze dostawali nagrodę pieniężną do ręki, u osób tuż po dwudziestce uaktywniały się kora ciemieniowa i czołowa. U sześćdziesięciolatków pobudzenie było sporo słabsze.

Źródło: Kopalnia WiedzyTemat: psycho-bóle głowy
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z lękiem mojego syna. Lęk ten objawia się bólem głowy w sytuacji niepewności, pozornej utraty bezpieczeństwa.
Mój syn ma obecnie 7 lat, a w wieku 2 lat wykryto u niego malformaję naczyniową w cz. płata ciemieniowego prawego mózgu. Jest to wada wrodzona. Skutkiem powstałej nieprawidłowości są napady padaczkowe, które objawiają się nagłymi zawrotami i bólem głowy. Dziecko nie może wtedy utrzymać równowagi (zawroty głowy), jest przerażone. Napady powtarzają się róznie, z przerwami od 2 tygodni do 1,5 roku.
Dwa lata temu zaplanowaliśmy wczasy w Bułgarii. Droga była długa i męcząca. Po dotarciu na miejsce syn był mocno wyczerpany, nie chciał opuszczać pokoju hotelowego nawet na posiłki. Bezpiecznie czuł się tylko w tym jednym pokoju, a każda próba opuszczenia go kończyła się fiaskiem. Syn siadał, kładł się na podłodze i sygnalizował silny ból głowy. Kiedy tylko groźba opuszczenia pokoju minęła, syn bawił się jakby nigdy nic. Po kilku dniach podstępnie został wyniesiony z pokoju na rękach i tylko w ten sposób mógł się przemieszczać. Od tego czasu każda nowa sytucja, odmienna od codziennego trybu życia, jak np.: wyjazdy, obce miejsca, spacery po nieznanych terenach -kończą się powrotem do domu z powodu bólu głowy syna.
Próbowaliśmy efektu placebo -"rewelacyjna tabletka od bólu głowy" czyli wit.C - z miernym skutkiem.
Rozmowy z psychlogiem w tym wypadku też nie pomogą, ponieważ jego psycho-bóle głowy pojawiają się tylko wtedy, gdy sytuacja go przerasta, gdy traci poczucie bezpieczeństwa.
Sama niejednokrotnie tłumaczyłam mu, że nie ma żadnego zagrożenia, że jest całkowicie bezpieczny. Niestety strach i ból głowy zawsze wygrywają. Najlepszą metodą jest odwrócenie jego uwagi, co jednak nie zawsze się udaje.
Proszę powiedzieć jak dokładnie mam postępować: czy przekonywać syna,że ból głowy jest tylko jego wytworem wyobraźni, czy też pokazać, że go rozumię i mu współczuć? [/list]Temat: "MATURA" DLA PÓŁINTELIGENTÓW
"MATURA" DLA PÓŁINTELIGENTÓW
Jan Kalemba dla Niezalezna.pl, 04-05-2009 12:28


fot. Alexander Beck (123rf.com)

Już po raz 25 przeprowadza się w Polsce maturę bez obowiązkowego egzaminu z matematyki. Ćwierć wieku to epoka obejmująca więcej niż jedno pokolenie. Dziwują się niektórzy nad tym, skąd w Polakach, szczególnie młodych z dyplomami, jest taka podatność na socjotechniczne manipulacje...
Już po raz 25 przeprowadza się w Polsce maturę bez obowiązkowego egzaminu z matematyki. Przez ćwierć wieku nasz system edukacyjny odzwyczajał abiturientów od przekonania o ciążącym na nich obowiązku rzetelnego nabycia wiedzy i umiejętności w dziedzinach stereometrii, trygonometrii i algebry. Szkoła matematyczna jest szczególnie ważna dla młodzieży aspirującej do zawodów wymagających wyższego wykształcenia, a więc dla kandydatów na elitę narodu.

Za zdolności matematyczne, wyobraźnię przestrzenną i myślenie abstrakcyjne odpowiedzialna jest jedna i ta sama część mózgu – płaty ciemieniowe. Myślenie abstrakcyjne to nic innego, tylko rozumowanie – stąd człowiek rozumny, homo sapiens, czyli człowiek zdolny do myślenia abstrakcyjnego. Różni ludzie osiągają różne szczeble abstrakcji. Zależy to nie tylko od zdolności wrodzonych, ale też od tego, czego się człowiek uczył i z jakim rezultatem.

Nikt nie ma wątpliwości, że siłę i kondycję fizyczną człowieka rozwija się poprzez ćwiczenia, trening. Tak samo jest ze zdolnością do myślenia abstrakcyjnego. Doskonałym treningiem dla rozumowania jest nauka matematyki (w tym logiki) i ćwiczenia w postaci rozwiązywania problemów matematycznych.

Ćwierć wieku to epoka obejmująca więcej niż jedno pokolenie. Dziwują się niektórzy nad tym, skąd w Polakach, szczególnie młodych z dyplomami, jest taka podatność na socjotechniczne manipulacje. A nie jest to czasem wynikiem takiego właśnie kształcenia, bez lekcji logiki i egzaminu z matematyki na maturze? Edukacjo polska, popatrz na swoje dzieło!...

Jan Kalemba
[list=]
    INTELIGE
[/list
Temat: Nie-do-końca Zdefiniowane Zaburzenia Rozwoju
Witam
Poród był o czasie, dostał 10pkt Apgar.
Wszystko niby w porządku - tak mówiono..
Analizując jednak sytuację przez pryzmat stanu obecnego, widzę jednak pewne niejasności... Niedawno zdobyłam kartę przebiegu porodu syna.. Pierwszy etap porodu przedużał się. Po kilunastu godzinach (bez postępującego rozwarcia) zaczęły ustawać skurcze.. Podano mi oksytocynę. Od tego momentu poszło już stosunkowo szybko...
Patryk urodził się z węzłem prawdziwym na pępowinie, jeden raz okręcona była (pępopwina) wokół szyjki, miał sinicę zastoinową twarzy -tylko to mam wpisane w książeczkę... Zaraz po urodzeniu miał robioną gazometrię O2 -18%, po dwóch minutach 26% - potem już nie sprawdzano.

Rozpoznanie mpd postawiono w 6 r.ż. Przedtem (mimo, że od pierwszego napadu padaczkowego jesteśmy pod opieką NWR) niedowładów nie stwierdzano... Jeśli chodzi o stópki, to właściwie byo tylko płaskostopie i chodzenie na palcach.

Pierwszy napad (nie wiedziałam wtedy, że to napad) był, chuba można tak powiedzieć, drgawkowy.. Patrykiem rytmicznie "potrząsało" "wzdrygło". Tak asymetrycznie.. Główka uciekałała na jedną stronę a reszta ciała w przeciwną... to trudno tak opisać- ja byłam wtedy sama z synem i trochę spanikowałam.. Nie szło mu tego przerwać... Nie wiem jak długo to trwało.

Dostał najpierw Tegretol i (oprócz okresu "adaptacji" leku nic się nie zmieniło. Napady (te "uciekanie" oczek) bez zmiany częstotliwości. Natomiast po przejściu na Trileptal - więcej napadów, napady złości, agresji, autoagresji, brak kontaktu...
Potrafił mieć kilkanaście napadów dziennie ("uciekanie" oczek, białka na wierzchu, spięcie mięśni).

Miał RMI.
Niewielka torbiel pajęczynówki. Przestrzenie podpajęczynówkowe w niewielkim stopniu poszerzone (na sklepistościach płatów ciemieniowych oraz w lewym biegunie skroniowym).

Badania metaboliczne MS/MS i GC/MS bz.

Dziękuję Postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć na pytania.
Temat: Dreams
Własnie dziwi mnie to ze podczas snu moge dostać po gębie itp i nic śnie dalej a np kiedy spadam w przepaść , z huśtawki ,potykam sie i spadam na podłogę itp budze sie w momęcie upadku........a co myślicie o mieszaniu się snu i jawy??.....tzn mam takie senne schizy ze np śni mi się że ktoś dzwoni i słyszę wyraźnie domofon po czym (dalj go słysząc) powoli się budzę a dźwięk domofonu ze snu zamienia się np w dzwonek telefonu.......i to nie tylko chodzi o dźwięk dzwonka ale często własnie dźwięki mieszają mi się w śnie z jawą..... Cytat: Cytat: Raq napisał/a:
To się dzieje kiedy budzimy sie w fazie REM

Coś Ci się popatyczkowało mój drogi. Faza REM jest fazą snu głębokiego podczas, krórej zachodzi proces śnienia. W trakcie wybudzenia z fazy REM przez ułamki sekundy wykonujemy ruchy zwiazane z aktualnie śnionym snem... Tak wię budzac sie z fazy REM możemy wierzgać, drgać, krzyczeć itp. ....informacja jaką znalazłem w necie wyjaśnia o co mi dokładnie chodziło....ja niestety w takie słowa tego ubrać nie potrafie ....."W początkowej fazie snu następuje tak zwany zryw miokloniczny. Ograniczane są wtedy funkcje ciała migdałowatego i płata ciemieniowego odpowiedzialnych za mobilizację organizmu i poczucie z przestrzeni. Zryw ten też wywołuje 'odcięcie' kontroli somatycznego układu nerwowego. Dzięki temu nie musimy spać w pomieszczeniach bez klamek wyłożonych gąbką, ale konsekwencjami niepełnego zrywu mioklonicznego jest np. mówienie przez sen, poruszanie kończynami albo nawet lunatykowanie. W fazie REM silny bodziec może pobudzić ciało migdałowate i lewą półkulę mobilizując cały organizm. Może to być realistyczny koszmar. Wtedy mózg się budzi, ale jest pod wpływem zrywu więc nie ma kontroli nad ciałem. Często towarzyszy temu szum albo pisk w uszach. występuje to czasami w trakcie usypiania, gdy organizm jest wyczerpany."Temat: Do Jana
Witam ,czesto zagladam na to forum poniewaz jest tu sporo informacji ktore sa mi bliskie,otoz mam48 lat i od roku mam obserwacje rzs-a zaczelo sie od spraw neurologicznych.
trzy lata temu mialam okropny bol w plecach-nie moglam az oddychac ani sie poruszyc,po jakims czasie zauwazylam ze drzy mi prawa reka-to trwa do dzis,i czasem sie nasila.Po pobycie na neurologi i rezonansie okazalo sie ze mam uszkodzenia demienilizacyjne w platach czolowym i ciemieniowym,ponoc naczyniopochodne-przez rok bylam obserwowana w kierunku SM-co wykluczono,moja rodzinna dr.skierowala mnie w koncu do poradni kolagenoz,gdzie pani dr. jak zobaczyla moje dlonie to od razu sie zapytala czy ktos w rodzinie chorowal na gosciec(nie znam pol rodziny)mialam RF,Crp-to bylo w normie ale byc moze ze leki sterydowe ktore biore na astme tuszuja wyniki,mam troche podwyzszone globuliny,i przeciwciala 1;160 typ swiecenia ziarnisty,mialam przeswietlenie dloni,w ktorym wyszlo (zwezenie niektorych szpar stawow MCP,PIP wielu DIP.ognisko rozrzedzenia struktury kostnej odczynem sklerotycznym na krawedzi glowy paliczka podstawnego palca II reki lewej od st promieniowej.) pani dr. nadal twierdzi ze to rzs.narazie kazala brac przez 5 dni w tyg arechin.
jesli chodzi o bole stawow to mam i to okropne zwlaszcza stawy biodrowe-do tego stopnia ze ciezko mi chodzic,czesto mnie bola nadgarstki i sa troche popuchniete oraz drobne kostki u rak i nog niektore kostki u dloni puchna i sa zaczerwienione, aod jakiegos czasu puchna mi dlonie jak dlugo chodze ze az nie moge w piastke zgiac.mam tez silne bole kregoslupa jak dluzej stoje czy siedze w wymuszonej pozycji,nieraz zwykle zmywanie sprawia mi okropny bol ze nie moge ustac az robi mi sie slabo.Juz nie wiem co o tym wszystkim myslec i juz nie mam sil ani pracowac ani walczyc o siebie.
lecze sie tez na serce ,nadcisnienie,astme,neurologicznie, gastrologicznie. przepraszam za tak dlugiego posta ale juz sama nie wiem gdzie szukac pomocy lub rad lub pocieszenia.

pozdrawiam.Temat: sm czy rzs wielka niewiadoma?
Witam, wlasciwie nie wiem od czego zaczac,moze od tego ze od dziecinstwa choruje na astme po drodze mialam miedniczkowe zapalenie nerek,mialam operacje na woreczek na wyrostek i usuwane migdaly,brodawczaka z nosa.mam zwyrodnienia kregoslupa w odcinku szyjnym.zmniejszenie przestrzeni w odcinku ledzwiowym,zmniejszenie fizjologicznego wygiecia.przechodzilam tez operacje zylakow w obu konczynach dolnych.lecze sie tez na cisnienie mam niewydolnosc serca.rowniez odwiedzam gastrologa mam zapalenie blony zeladka i nadzerki w opuszce.Moje zdrowie ciagle sie pogarsza,2 lata temu po silnym bolu kregoslupa po jakims czasie zaczela mi drzec prawa reka drzenie jest zamiarowe po pobycie na neurologii i rezonansie magn. stwierdzono ze to prawdopodobnie sm.bylam pod obserwacja w tym kierunku pol roku.od poltora roku towazysza mi rozne bole stawow miesni dretwienia i mrowienia nog rak glowy.W rezonansie wyszlyUszkdzenia demielinizacyjne w placie czolowym i ciemieniowym.o nieznanej etologii prawdopodobnie naczyniowe.Mam tez ubytki w polu widzenia ale bardziej dolne iprzynosowe,suche oko i cisnienie 2 st.Dostalam tez skierowanie do poradni kolagenoz - podwyzszone globuliny a za malo albumin-z watroba oprocz cholesterolu jest ok.stwierdzono tez przeciwciala w mianie 1-160 o ziarnistym typie swiecenia.Teraz tez mialam przeswietlenie dloni bo pani dr.podejzewa od samego poczatku rzs.to przeswietlenie wykazalo-zwezenie niektorych szpar stawow mcp,pip wielu dip.Ognisko rozrzedzenia struktury kostnej,odczynem sklerotycznym na krawedzi glowy paliczka podstawnego palca 2 reki lewej od st promieniowej.=czy to moze byc potwierdzeniem rzs? czy to jakies jeszcze nie wiadomo co?prosze o pomoc lub jakies rady lub pokierowanie.Nie mam juz sil zdaje sobie sprawe ze diagnozowanie takich chorob jest trodne.Boje sie ze w koncu bedzie za pozno bo ja z dnia na dzien sie coraz gorzej czuje Serdecznie pozdrawiam.Temat: opowiem wam moja historie
widze ze bardzo duzo osob opisuje tu swoje przypadki opisze tez swoj mam malformacje tetniczo zylna prawego plata czolowo ciemieniowego wielkosc naczyniaka 5 na 4 takie jak by jajko kuze nie ciekawie to wyglada na zdjeciach jakies 7 lat temu [mam 25 lat]idac droga z kolega dostalem ostrego napadu epilepsji[podobno nic nie pamietam]zostalem skierowany do ruznych neurochirurgow az w koncu trafilem do szpitala im.tadeusza marciniaka we wroclawiu przy ulicy traugutta 116 gdzie wziol mnie pod swoje skrzydla doktor jablonski .lezalem w szpitalu 29 dni [nie wiem po co skoro nic mi nie robili]az w koncu dostalem dobra wiadomosc ze nastepnego dnia bede mial operacje[nie robiono mi zadnych badan zdjec tomografuw ani rezonansu]nastepnego dnia po otrzymaniu glupiego jasia wjechalem na blok operacyjny operacja trwala 2 godziny po wybudzeniu mnie lekarz stwierdzi ze naczyniak jest nie operacyjny i musza mi zrobic angiografie[po operacji dopiero]angiografia wyszla okropnie i skierowano mnie na embolizacje.po zabiegu ebolizacji lekarze nastepnego dnia stwierdzili ze wszystko jest ok.przekazali wiadomosc mojej zonie ze naczyniak jest zaklejony w 89 procetach ale nie trzeba juz wykonywac 2 embolizacji.po jakis 5 miesiacach doszedlem do siebie wyjechalem do wielkiej brytani zeby zarobic na dom i leprze zycie dla mojej rodziny jakies 3 miesiace temu dostalem napadu epilepsji podobno bardzo groznego osoba ktora mi pomogla byla moja zona [jest pielegniarka musiala mnie papowac bo zatrzymalem sie oddechowo]zostalem skierowany do neurologa nhs w wielkiej brytani ktory skierowal mnie na badania i stwierdzil ze naczyniak nie jest zaklejony nawet w 28 procetach czekam wlasnie na jakies badanie dodatkowe poniewaz nie mozna wykonac u mnie rezonansu ktory pokazal by tego naczyniaka dokladnie poniewarz doktor jablonski pozostawil mi w glowie klipsa i wiazd do rezonansu spowodowal by wyrwanie go poniewarz jest tam bardzo silne pole maagnetyczne moje zycie zawalilo mi sie na dno nie mam sily otwozyc oczu nastepnego dnia walcze o karzdy dzien nie robie to dla mojej zony i corki przeciwko temu lekarzowi i temu szpitalowi szykuje sie sprawa w sadzie moj adwokat w polsce zaczyna juz dzialacnie polecam wam w zadnym stopniu oprocetowania tego szpitala to wielkie dno i wszyscy tam to facken cant moze w angli angielscy lekarze w jakis sposob mi pomoga czekam tylko na termin jezeli ktos z was ma skierowanie do tego szpitala lub podobnego [nie pamietam nazwy] w walbrzychu odradzam a jezeli sie zdecyduje to niech pozdrowi odemnie doktora jablonskiego od marcina dzieni zreszata moj adwokat zrobi to szybciej jezeli masz jakies pytania to pisz chetnie pogadamTemat: Naczyniak jamisty do móżdżku
zgadza sie naczyniaki rosna powiekszaja sie ja mam naczyniaka w prawym placie czolowo ciemieniowym ma srednice 5 cm mam padaczke i niedowlad lewostronny wywolany przedostatnia operacja robiona w polsce lekaze dodatkowo uszzkodzili mi nerw wzrokowy i nie widze na prawe oko moze twoji lekaze dobrze robia ze nie chca tego ruszac moze chca to ogladac i katrolowac zeby zobaczyc co sie bedzie dzialo nie zawsze szybka operacja jest dobrym rozwiazaniem ja juz sie raz pospieszylem bylo to w marcu i bardzo tego zaluje .teraz mialem 20 listopada operacje w londynie gdzie zastosowano u mnie nie inwazyjna metode gamma knife dzis mialem robione katrolne ct tomograf kaputerowy ktory pokazal opuchniecie naczyniaka juz sie powiekszyl prawie do 7 cm boli mnie glowa zaczynaja sie problemy z prawa strona i tak naprawde nie wiadomo czy ta operacja sie udala pierwsze efekty bede widzial dopiero po uplywie roku moze 2 dlatego niespiesz sie pod skalpel maz madrego lekaza skoro chce zaczekac podejc do tego spokojnie poczytaj moje posty zobacz ile przeszedlem w tym roku naprawde spiech jest zlym doradca wiem ze sie niepokoisz i boisz sie ale napewno jestes pod stala katrola lekarska nie denerwoj sie i czekaj na jakies kakretne decyzje od lekazy ja poszukiwalem troszeczke na googlach i operacja na mozdzku jest bardzo nie bezpieczna nie wiem ile masz lat i czy masz rodzine ale napewno masz dla kogo zyc uzbruj sie w cierpliwosc wiem jak cieszko jest zyc z takimi glupimi slowami ale naprawde uwiez mi pospiech to zly doradca a to ze naczyniaki rosna to tez nie jest dokonca tak ze akorat twoj urosnie wiekszosc ludzi ma duze naczyniaki i nie lecza ich poniewaz jest to zagrozone miejsce napewno nie chcesz sie poruszac na wozku inwalidzkim lub byc roslina i lezec w lozku ja osobiscie po mojej przed ostatniej operacji w polsce poruszam sie o 2 kolach potrzebuje zony do tego zeby pomogla mi sie umy czy ogolic i do tego jeszcze dochodza pytania mojej corki tato a co ci jest cieszko jest wytlimaczyc 3,5 letniemu dziecku ze tato jest sparalizowany.jezeli chciala bys popisac lub masz jakies pytania podaje ci mojego mejla marcindzienia@poczta.onet.pl tu nie czesto zagladam a poczte sprawdzam zawsze zycze ci powodzenia i duzo sily poniewaz do walki z ta choroba jest potrzeba bardzo duzo sily pozdrawiam goraco marcinTemat: Nowa osoba- powitanie
Dzięki za takie gromkie powitanie, nie spodziewałem się..
mój rezonans (ostatni): wydłóżenie migdałków poniżej otworu wielkiego (aCh I); poszerzone przestrzenie płynowo okołonaczyniowe w płatach czołowych i ciemieniowych; wypuklenie przestrzeni płynowych nadsiodłowych [ciekawe co to] w obręb dołu przysadki z jej modelowaniem w częsci przedniej; reszta ok. Następny mri mam za miesiąc.
Wszystko zaczęlo się dość spektakularnie, kiedy chodziłem do drugiej klasy liceum, wtedy nagle dostałem jak to lekarze z początku określili napadu drgawek niepadaczkowego (później był jako padaczkowy) - czyli pełen zestaw drgawek, szczękościsk, do tego zdrętwienie całego ciała, do czego lekarze się najbardziej przyczepili i uznali że to napewno problem z sercem, po krótkim leczeniu na serce (podkreślam mimo prawidłowych wyników) kolejny raz miałem drgawki (ale dużo mniejsze) i wtedy "okazało się" że mam napewno padaczke bez zmian w eeg, zalecono mi kontrole u neurologa, więc chodziłem do neurologa, ale miałem 'fart' - doszły nowe objawy (takie jak padanie do przodu przy zamkniętych oczach, niedowład lewej nogi, oczopląs, osłabiona równowaga) i ponieważ nie miałem kolejnych napadów drgawkowcyh pani doktor nie przepisała mi leków antypadaczkowych, tylko wysłała na rezonans, który nic nie pokazał, więc wysłała mnie na drugi, na którym równiez nic nie było. Pani doktor uznała więc że mam stwrdnienie rozsiane bez zmian w rezonansie. Żyłem sobie tak ze stawrdnieniem, bólem nóg, glowy, niedowładem lewej nogi itd do kolejnego rezonansu, na którym radiolog zauważył aCh I, moja pani doktor natychmiast zmieniła mi chorobe i wysłała do neurochirurga, który postraszył mnie operacją głowy, powiedział że przesadzam, bo to najlżejszy typ tej choroby i przesadzam z tymi objawami i żebym przyszedł jak mi się pogorszy i móżdzek mi opadnie bo inaczej to sie operowac nie opłaca. To tyle jeśli chodzi o moją historie diagnozy - aktualnie chodzę raz w miesiącu do neurologa, mam bóle mięsni i stawów, głowy, słabą lewa noge, kiepską równowagę i mnóstwo innych mniej poważnych objawów.
Jeśli chodzi o psychologów i psychiatrów to często wydawało i wyadje mi się że powiniennem sie wybrac, ale jeszcze nigdy nie miałem odwagi, chociaż często mam wrażenie że wariuję
Aktualna pogoda w krakowie raczej mnie dobija, przez to męczy mnie bezsennośc i nieługo uzależnie się od ketonalu albo pyralginy
Z tym informatykiem to troche na wyrost, dopiero studiujeTemat: wypadek w pracy - od czego zacząć
witam wszystkich!
bardzo proszę o porady
wybuchła butla z gazem, która nie powinna być w pracy (brak pozwolenia), a którą zainstalował jeden z zarządzających
poszkodowany znalazł się w rajonie wybuchu (nie wiadomo dlaczego - wersja jest że poszedł na papierosa, druga wersja, że ktoś go tam wysłał by otworzył okna i drzwi, żeby gaz się ulotnił - poszkodowany tego okresu nie pamięta),
został przygnieciony podwieszanym sufitem, doznał poważnego urazu czaszkowo - mózgowego, operacja usunięcia krwiaka nadtwardówkowego, stłuczenie mózgu w okolicy płata czołowego i ciemieniowego, kilka dni na oddziale intensywnej terapii, potem oddział neurochirurgii
ze szpitala wyszedł z niedowładem lewej nogi i zaburzeniami natury neuropsychologicznej - zaniedbywanie lewostronne, zaburzenia postrzegania przestrzenno-wzrokowego, zaburzenia pamięci, zaburzenia wykonywania czynności wymagających użycia planu
dalej:
intensywna rehabilitacja na koszt własny (ponieważ szpitale i przychodnie oferują oczekiwanie na rozpoczęcie rehabilitacji od 3 do 9 miesięcy w zależności od jej rodzaju)
firma: oferowała się z pomoca finansową - nie pomogła, nie udziela też informacji czy była ubezpieczona od OC czy nie
prokurator nie kontaktował się z poszkodowanym (był najpierw nieprzytomny a potem nie było z nim kontaktu) i cały czas się nie kontaktuje, mimo prób kontaktu ze strony poszkodowanego
poszkodowany nie wie jakie są ustalenia policji i prokuratora
protokół powypadkowy nie określa niczyjej winy, zawiera przesłuchania świadków ze sobą sprzeczne (dotyczące jednak faktu użytkowania butli a nie szkody na poszkodowanym)

co robić? gdzie się udać? jakie informacje i papiery zbierać? postępowanie cywline w sądzie jest ostatnią rzeczą, jaką poszkodowany chce zrobić, ale zachowanie przedstawicieli firmy, no i oczywiście brak gotówki na rehabilitację wymaga uzyskania jakiegoś finansowego wsparcia

magdaTemat: Biologia
Temat: Budowa osrodkowego układu nerwowego.
!osrodkowy uklad nerwowy tworza:
a)mozgowie
b)rdzen kregowy

2. aparat ochronny OUN(o ile dobrze rozczytalem) stanowia:
a)kosci czaszki
b)kosci kregoslupa
c)3 opony mozgowwo-rdzeniowe:
-blona zewnetrzna (opona twarda, twardowka)-wysciela mozgoczaszke i kanal kregoslupa
-blona srodkowa (pajeczynowka)-produkuje plyn mozgowo-rdzeniowy, ktory wypelnia wolna przestrzen miedzy oponami, amortyzuje silne wstrzasy
-blona wewnetrzna (miekka, naczyniowka)-scisle pokrywa mozgowie i rdzen kregowy
3.funkcje mozgowia:
-kresomozgowie-dzieli sie na 2 polkule, ktore pokryte sa kora mozgowa i polaczone spoidlem wielkim. w kazdej polkuli wyroznia sie 4 platy: czolowy, ciemieniowy, skroniowy, potyliczny, o pofaldowanej powierzchni, tworzac zakrety i bruzdy. Zachodza procesy:
-pamieciowe, kojarzenia, uczenia. Kresomozgowie odpowiada rowniez za : emocje, koordynacje ruchowa i czuciowa, sluch i widzenie
-miedzymozgowie-w nim znajduja sie osrodki: glodu, sytosci, pragnienia, termoregulacji, lacznosci z ukladem hormonalnym, osrodek snu i czuwania.
-srodmozgowie-uczestniczy w przekazywaniu impulsow nerwowych miedzy miedzymozgowiem i mozdzkiem. Nadrzedny osrodek wzroku i sluchu
-mozdzek-zawiaduje (?) prawidlowym napieciem miesni szkieletowych i uczesniczy w utrzymaniu rownowagi ciala i koordynacji ruchowej
-rdzen przedluzony-w nim zlokalizowane sa osrodki: oddechowy (miesnie), pracy serca, kontrolujacy cisnienie krwi
4. funkcje rdzenia kregowego:
rdzen kregowy stanowi polaczenie pomiedzy mozgowiem z obwodowym ukladem nerwowym. przebieg wew. kanalu rdzeniowego w kregoslupie, chronia go rowniez opony mozgowo-rdzeniowe. Znajduja sie w nim osrodki udruchow bezwarunkowych (wydalania, moczu, kalu). W rdzeniu przebiegaja szleszki (?) przekazujace impulsy do i od mozgu. Uszkodzenie rdzenia kregowego powoduje ograniczenie jego funkcji (porazenia tych czesci ciala ktore znajduja sie ponizej uszkodzonego miejsca)
5. zwroc szczegolna uwage na polozenie:
a)istoty szarej
b)istoty bialej
Temat: OOBE z punktu widzenia neuropsychologii
Halucynacje autoskopowe i doświadczenia bycia poza ciałem (org. Out-of-body experience).

Głównym doświadczeniem w tej sytuacji jest poczucie rozdzielenia psychicznego „Ja" od ciała, w którym — w stanie normalnym jest ono wcielone. W rozdzieleniu ciała i „Ja" podmiot ma wrażenie, że może z zewnątrz oglądać własne ciało. Na doświadczenie bycia poza ciałem składają się następujące stany:

* przeświadczenie o oddzieleniu się „Ja" od ciała,
* wrażenie obserwowania świata z pewnego dystansu, często z wysokości oraz wrażenie obserwowania własnego ciała (autoskopia).

Naukowcy zajmujący się ludzkim zachowaniem są aktualnie zgodni, że doświadczenie bycia poza ciałem i halucynacje autoskopowe są wynikiem przejściowego zakłócenia funkcjonowania mózgu, które zmienia percepcje własnego „Ja".

Uważa się, że doświadczenia te występują u pacjentów z dysfunkcjami mózgu, ale także u około 10% osób zdrowych — jakkolwiek u tych ostatnich co najwyżej kilka razy w życiu.

Neurolodzy podają, że doświadczenia bycia poza ciałem z halucynacjami autostopowymi najczęściej występują u osób z padaczką i migreną. Opisywany fenomen odnotowano również u pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych i w przypadkach procesów rozrostowych w mózgu.

Doświadczenia bycia poza ciałem mają wiele pośrednich form; występują w formie „klasycznej" w której widzi się swoje ciało, ale nie ma się poczucia obserwowania go z innego ciała, czyste halucynacje autoskopowe, w których widzi się siebie na przykład siedzącego obok, ale ma się poczucie widzenia „dublera" z własnego ciała, są także formy pośrednie w których ma się wrażenie pewnego rozdwojenia i możliwości przyjmowania na zmianę perspektywy z „dwóch" ciał.

Różnice dotyczą zatem głównie tego, czy pozostaje się we własnym ciele, widząc drugiego siebie, czy też widzi się własne ciało, ale to, co je widzi jest tylko psychicznym bytem.
Jak to wytłumaczyć?

Niektóre koncepcje neurologiczne zakładają, że analizowane stany są wynikiem przejściowego zakłócenia funkcjonowania błędnika (dokładnie w okolicy przedsionka), szczególnie mechanizmu związanego z percepcją grawitacji i pozycji horyzontalnej (narządy otolitowe — łagiewka i woreczek).

Zaburzenia funkcjonowania tych układów wywołują złudzenia odwrócenia podłogi i sufitu oraz inne związane z poczuciem położenia ciała w przestrzeni zewnętrznej. Stąd — przez analogię uznaje się, że zaburzenia działania lub uszkodzenia tych mechanizmów mogą być jednym z podłoży doświadczeń bycia poza ciałem, lub halucynacji autostopowych.

Złudzenia wzrokowe dotyczące własnego ciała da się też wywołać elektryczną stymulacją styku skroniowo-ciemieniowego. Obserwacje wskazują także, że w znacznej większości wypadków, doświadczenie bycia poza ciałem następuje, gdy osoba doświadczająca leży i jest raczej zrelaksowana, podczas gdy halucynacji autoskopowych doświadcza się głównie stojąc lub siedząc.

W przypadkach, gdy doświadczenia te były wynikiem potwierdzonej dysfunkcji mózgu, potwierdzono lokalizację zakłóceń funkcjonalnych lub uszkodzenia strukturalne w obrębie: styku skroniowo-ciemieniowego, styku skroniowo-ciemieniowo-potylicznego (TPO), płata skroniowego, styku czołowo-skroniowego, płata ciemieniowego. W 75% uszkodzenie jest prawostronne lub obustronne.

Prawdopodobny mechanizm wszystkich opisywanych doświadczeń związany jest ze swoistym typem integracji bodźców różnej modalności dostarczających informacji o aktualnym stanie ciała i jego relacji do przestrzeni zewnętrznej (bodźce dotykowe, proprioceptywne, bodźce dochodzące z błędnika, wzrokowe).

Z drugiej strony niezbędna jest koncentracja na wybranym sensorycznym aspekcie ruchu i ułożenia ciała, co prawdopodobnie wymaga czasowego zahamowania dochodzących — rozbieżnych po chwili — bodźców innej modalności. Rozbieżne sygnały proprioceptywne mogą zostać odrzucone jeżeli bodźce wzrokowe, dotykowe i bodźce zmysłu równowagi informujące o aktualnym ułożeniu ciała i wykonywanym ruchu w danym momencie konkurują ze sobą. W niektórych przypadkach sygnał, który powinien zostać odrzucony może pochodzić z kilku zmysłów i być bardzo silny, prowadząc do zaistnienia dwóch sprzecznych reprezentacji ciała.

W halucynacjach autoskopowych i doświadczeniach bycia poza ciałem może nie dochodzić do wytworzenia jednej centralnej reprezentacji ciała, ale utrzymania się przez pewien czas dwóch niezależnych reprezentacji zawierających różny obraz własnego ciała. Wówczas ciało jest inaczej odczuwane a inaczej widziane — podczas gdy w normie te sygnały są zbieżne lub jeden z nich zyskuje przewagę nad innymi.
źródło: www.racjonalista.plTemat: Egan, Chiang, Dukaj - czyli co takiego jest w hard SF
ja sam się zaczynam przerażać ;/ wypowiedzi na temat Lodu skłoniły mnie do zastanowienia nad tym czemu ciężko mi było przebrnąć przez coś co uznaję sam za dobrą literaturę... i w trakcie wpadłem na to że chyba już coś w temacie czytałem... i aż głupio się przyznać - znowu napisał to Dukaj - teraz idę się nad sobą poważnie zastanowić, a dla was wklejam cytat który traktuje o tym problemie.

za "Afryka, przed i po książce"

Oto dzisiaj powiada się, iż ludzie nie są w stanie czytać klasycznej epiki, ponieważ nie potrafią już przyswajać tekstu w tak dużych porcjach stanowiących ciągi implikacji fabularnych: gdy strona 200 „wynika” ze strony 100, bez niej będąc niezrozumiałą; a także gdy pomniejsze ciągi 10-, 20-stronicowe są pojmowalne jedynie w całości, czytane zaś ułamkami tracą bardzo na sensie i uroku.
Ma to wszystko podstawy neurologiczne. Ciekawie pisze o owych zależnościach Maryanne Wolfe w Proust and the Squid: The Story and Science of the Reading Brain, m. in. na przykładzie wprowadzenia umiejętności czytania i pisania w historii człowieka jako gatunku i człowieka jako jednostki. Nie jest to umiejętność naturalna, tzn. preprogramowana ewolucyjnie (jak np. chodzenie czy jedzenie). Jak pokazano w trakcie badań nad dysleksją, umiejętność czytania wymaga sztucznego „przemontowania” struktury połączeń neuralnych - innymi słowy: mózgi umiejących czytać różnią się od mózgów analfabetów. Dziecko tworzy połączenia w płacie skroniowo-ciemieniowym; ośrodki wzroku w płacie potylicznym otwierają nowe ścieżki do ośrodków językowych w płatach ciemieniowym i czołowym. Proces przebiega głównie w lewej półkuli; udział prawej zależy od cech konkretnego systemu pisma. Ale też rośnie on z czasem - gdy czytamy już na tyle biegle, że większość pracy mózgowej nie dotyczy interpretacji graficznych symboli, lecz budowania znaczenia tworzonych przez nie słów i zdań: bo to w prawej półkuli wiążemy odczytane słowo „człowiek” ze wszystkimi nam właściwymi, indywidualnymi doświadczeniami człowieczeństwa. Owa struktura „mózgu czytającego” - sposób, w jaki czytamy - odzwierciedla więc także nasz sposób życia, postrzegania świata.
Wpływ przez neurologię jest wszakże obustronny: pewien rodzaj odbioru informacji - pewne kategorie tekstów - wymagają intensywniejszej pracy tzw. neuronów opóźniających, spowalniających reakcje neuralne, co pozwala na przyjmowanie przekazów sekwencyjnych (opartych na rozbudowanych implikacjach) oraz mocniej rezonujących ze wspomnieniami czytelnika (subiektywnie odczuwamy to jako „zatonięcie w książce” czy „zamyślenie podczas lektury”). Mózg reprogramowany do czytania przy niewielkim zaangażowaniu neuronów opóźniających łatwiej natomiast przyswoi sobie wiedzę zawartą np. w dwudziestu kilkuzdaniowych definicjach podręcznikowych - albo nagłówki i wyboldowane fragmenty dwudziestu różnych stron WWW.
Czy rzeczywiście czytelnicy zostali już w ten właśnie sposób przeformatowani? Sądząc po ich swobodnych wyborach w księgarniach i bibliotekach, oni właśnie preferują tradycyjną epikę - Google wykręciło raczej umysły krytykom, dziennikarzom i samym pisarzom. Poniekąd jest to zrozumiałe: oni znajdują się na linii frontu.
To zmiana na lepsze, czy na gorsze? Wedle jakiej miary? Dla pokoleń starszych - degeneracja. Dla pokoleń młodszych (przyszłych) - nieunikniony postęp. Nasze bestsellery będą oni czytać pod przymusem i z niechęcią, krzywiąc się na drewniane formy i nie do zniesienia nudną narrację.

na przyszłość postaram się napisać coś swojego, a nie cytować ;/
Strona 1 z 2 • Zostało wyszukane 78 rezultatów • 1, 2